/PUNK/ Významné ženy v punku (nepřečteno)
Žen okolo punku je nekonečno a je tomu tak pravděpodobně díky tomu, že náš zkažený svět neustále plodí nové a nové punkerky, vznikají další punkové kapely, píšou se další punkové fanziny. Jednoduše řečeno: punkerky tu byly, jsou a budou až do konce světa. Tento článek se však neorientuje pouze na ně, ale i na některé známé a slavné ženy s punkem jakkoli spjaté. Bohužel se nám nevešly všechny, za což se vám i jim omlouvám. A teï už fakta:
Nancy Spungen: přítelkyně Sida Viciouse (basák ze Sex Pistols). Peroxidová blondýna z Philadelphie byla groupie (fanynka, která cestuje se svou oblíbenou kapelou, spí s jejími členy a podobně) několika známých kapel - Aerosmith, Ramones, Heartbreakers. Za poslední jmenovanou kapelou vyrazila do Británie v prosinci 1976, aby podpořila jejich Anarchy tour. Hledala prostě někoho, kdo by ji dostal mezi slavné lidi. Přes Heartbreakers se dostala k Sex Pistols, kde něco zkoušela i na Johnnyho Rottena. Nevyšlo to a tak zkusila druhého nejslavnějšího, Sida. Jak to dopadlo, všichni víme: oba závislí na heroinu, zfetovanej Sid nakonec Nancy zabil, šel sedět, Malcolm McLaren ho dostal z vězení ven, Sid se předávkoval a zemřel.
Helen Of Troy: (Helen Wellington Lloyd) trpaslice z jižní Afriky, která se objevila ve filmu The Great Rock'n'roll Swindle a vystupovala se Sex Pistols na jejich koncertech ve Velké Británii. To ona vytvořila jejich slavné barevné "vyděračské" logo sestavené z písmen vystříhaných z novin. Jeden čas byla i milenkou Malcolma McLarena (manažera Sex Pistols).
Chrissie Hynde: přistěhovalkyně z amerického Ohia byla také po nějakou dobu prodavačkou v obchodě Sex. Nepohodla se ale s Vivienne Westwood a dostala padáka. Chtěla si vzít Sida Viciouse, aby mohla zůstat ve Spojeném království, dokonce mu za to zaplatila (dvě libry), ale se Sidem byl v tu dobu veden soudní proces, takže ze svatby sešlo. Chrissie také učila hrát Johnnyho Rottena na kytaru, ale bezvýsledně. Hrála s kapelama Moors Murderers, 999 a potom založila úspěšnou skupinu Pretenders. Její jméno je spojeno s anti-vivisekční frontou. Vzala si Jima Kerra ze Simple Minds.
Sue Catwoman: (Sue Lucas) nejzajímavější tvář původní punkové scény s originálním kočičím účesem, který pro ní vystřihlo jedno kadeřnictví v Londýně v roce 1976. Byla součástí "punkové elity", která si říkala The Bromley Contingent. Ze scény zmizela s rozpadem Sex Pistols. Přes svůj odvážný zjev byla údajně pěkně stydlivá. Ve filmu The Great R'n'R Swindle ji hraje mladá herečka.
Pauline: šílená punkerka, zmiňovaná v písni Bodies od Sex Pistols. Žila v blázinci kdesi u Birminghamu, dokonce měla opravdu dům na stromě, přesně jak Pistols zpívají a skutečně jim odtamtud posílala dopisy. Z toho stromu ji ošetřovatelky ústavu nemohly dostat, Johnny Rotten říká, že až punk ji dostal na zem. Kapelu pak doslova pronásledovala. Paul Cook: "Byla to pěkná holka, ale měla ty šílený oči." "Divnej začátek písně Bodies mi ji pořád připomíná", dodává Steve Jones.
Vivienne Westwood: bývalá učitelka, designérka punkového oblečení a milenka Malcolma McLarena. Dohromady s ním vlastnila obchod s fetiš- a punk-módou na King's Road v Londýně s názvem Sex. Vymyslela ono známé tričko s nápisem Destroy. Byla nejúspěšnější punkerkou ve své době, i když o punkové hudbě věděla údajně hodně málo. Určovala totiž punkovou módu. V současnosti je to velmi uznávaná módní návrhářka.
Jordan: další prodavačka v obchodě Sex. Nosila cokoliv, co Westwood navrhla - i ty nejvíce šokující modely, čímž se stala populární a známou punkerkou na londýnské scéně. Johnny Rotten jí jednou svlékl přímo na pódiu při koncertu Sex Pistols. Byla také manažerkou původně punkové kapely Adam And The Ants v jejích začátcích kolem roku 1977.
Gaye Advert: (Gaye Atlas) hrála na basu v The Adverts. Díky černým očním stínům měla oči jako panda, nosila koženou bundu a černé kalhotky, které ukazuje na jedné slavné fotografii. Párkrát se objevila spolu s The Adverts v televizním pořadu o hudbě Top Of The Pops, psalo se o ní i v hudebním magazínu Sounds a asi také díky tomu se stala sexsymbolem. Bubeník Lorry Driver o ní prohlásil, že to byla hrozná tyranka a že kvůli z ní z kapely odešel. Gaye a její dlouholetý přítel TV Smith (zpěvák The Adverts) spolu stále žijí. Gaye bojovala za práva zvířat, za politickou reformu a ve feministickém hnutí až do poloviny osmdesátých let.
Poly Styrene: (Marion Elliot): špičková a originální punková zpěvačka ve špičkové a originální punkové kapele The X-Ray Spex. Pocházela z Brixtonu, nosila rovnátka (tenkrát asi ještě nebyl piercing) a psala všechny texty i hudbu pro svou kapelu. Opravdu vynikající zpěvačka se po rozpadu kapely v roce 1979 přidala k sektě Hare Krishna. Ještě předtím (1978) ale s kapelou vydala album Germ Free Adolescents, na kterém je slavná píseň Oh Bondage Up Yours!, která byla v konzervativní Británii zakázána. Text je na první pohled tak trochu o sado maso praktikách, ale to je spíš metafora, která má poukázat na roli žen ve společnosti. Poly se vůbec ve svých textech vyjadřovala k různým "ženským" otázkám včetně třeba mýtů krásy. V roce 1995 se kapela dala znovu dohromady a vydala album Conscious Consumer.
Laura Logic: (Susan Whitby) saxofonistka kapely X-Ray Spex. Ve svých 16ti letech kapelu opustila (v roce 1977) a založila svou vlastní skupinu Essential Logic. Na saxofon také hrála na singlu (Get A) Grip (On Yourself) od The Stranglers.
Tracey O'Keefe: osmnáctiletá členka The Bromley Contingent, prodavačka a modelka obchodu Sex a velká fanynka Sex Pistols v roce 1978 zemřela na rakovinu kostní dřeně. Malcolm McLaren natáčel na jejím pohřbu záběry pro film The Great R'n'R Swindle a také obstaral pohřební věnec s nápisem Never Mind The Bollocks, Tracy, což se pozůstalým moc nelíbilo. Štěstí, že nezačal tisknout trička s motivem této události. Scéna s pohřbem byla nakonec z filmu vystřihnuta.
Simone Thomas: byla taktéž součástí The Bromley Contingent a navíc ještě hrála po dobu několika měsíců na housle v kapele Siouxsie And The Banshees. Řekla: "Nebyla jsem opravdová punkerka, jen jsem nosila ty hadry, kteří podpořily mou image".
Blitz: nemyslím legendární Oi! kapelu z New Mills - jedná se o shodu jmen. Kapela, o které píšu, vznikla roku 1977 a v jejím čele stála drsná punkerka. Jejich píseň Strange Boy se objevila na albu Farewell To The Roxy. Kapela brzo zanikla.
The Innocents: dívčí kapela z Londýna, která hrála punk podobný tomu, jaký hrály The Slits ve svých začátcích. Chtěly hrát na turné Out On Parole spolu s The Clash a The Slits, ale nevím, jestli se jim to podařilo. The Innocents také brzo zmizely ze scény.
Siouxsie Sioux: členka The Bromley Contingent, fanynka Sex Pistols a zejména zpěvačka kapely Siouxsie And The Banshees. Byla vzorem pro mnoho tehdejších punkerek, možná i proto, že na jevišti hajlovala, a nosila oblečení jednou s hákovým křížem, jindy zase se židovskou hvězdou. Jako doprovod Sex Pistols se zúčastnila slavného interview v televizi, kde se Bill Grundy snažil kapelu co nejvíc ztrapnit. Po odeznění první vlny punku se z kapely stala popová kapela.
Debbie Juvenile: blízká přítelkyně Siouxsie a také členka The Bromley Contingent. Sedmnáctiletá peroxidová blondýna je vidět na začátku filmu The Great R'n'R Swindle jakožto doprovodná zpěvačka, zpívající stejnojmennou píseň.
Linda Ashby: další žena z The Bromley Contingent, byla přítelkyní Malcolma McLarena. Bavila svoje klienty v hotelu St. James a zajímala se víc o fetiš scénu, než o punk. V punkovém filmu od Alexe Coxe Love Kills je údajně scéna, kde Lindin klient dostává výprask od Nancy Spungen.
Celia: (Celia Collin) zpěvačka, její doprovodná kapela se jmenovala The Mutations. Zvláštní na tom je, že The Mutations = The Stranglers! Dalším pojítkem se slavnou punkovou skupinou The Stranglers je, že Celii objevil jejich manažer v jedné restauraci v Chelsea. Zpívala jak skladby Marlen Dietrichové, tak i písně kapel Velvet Underground a The Kinks.
Crystal: v roce 1977 psala punkový fanzine More On s další punkerkou Sarah. Jako první psaly o kapele The Slits. Crystal také pořídila mnoho fotografií tehdejších punkových kapel. Sarah vzpomíná: "More On č. 1 jsme napsaly za jedno odpoledne během dvou hodin ve škole".
Girlschool: ženský protiklad kapely Motörhead. Ve svých počátcích hrály obě tyto kapely punk a dokonce spolu i koncertovaly. I z Girlschool se pak stala metalová kapela. Hitovka Emergency, kterou hrála Oi! banda Infa Riot, je převzata právě od Girlschool.
Faye Fife: byla spolu s Eugenem Reynoldsem vůdkyní skotských Rezillos. V roce 1978 se kapela objevila v televizním pořadu o hudbě Top Of The Pops a zahrála si spolu s The Ramones na silvestrovském koncertě v klubu The Rainbow (1977/1978). Po tomto úspěšném období se kapela rozpadla, ale potom se ještě několikrát dala dohromady pod různými názvy - nejčastěji The Revillos, zatímco polovina kapely se přidala k The Human League.
The Slits: kapela ze samých punkerek! V roce 1976 se čtrnáctiletá zpěvačka Ari Up (Arianna Forster) a bubenice Palmolive (Paloma Romero) daly dohromady s kytaristkou Kate Korus (původem z jiné ženské kapely The Castrators) a basačkou Suzi Gutsy a společně zformovaly tuhle zajímavou kapelu, která hrála punk obohacený o jiné hudební styly. Poté, co Kate odešla a založila kapelu The Modettes a Suzi přešla k The Flicks, sestavu Slits doplnila Viv Albertine a Tessa Pollit (z The Castrators). V této sestavě kapela hrála s The Clash na jejich White Riot Tour 1977 spolu s The Buzzcocks. V roce 1978 Palmolive přešla ke kapele The Raincoats a na post bubeníka se dostal Budgie (potom hrál i se Siouxsie And The Banshees).
Nora Forster: (matka Ari Up) byla přítelkyní Jimiho Hendrixe i punkové průkopníka Chrise Speddinga (stěžoval si, že nemohl psát písničky, když vedle v pokoji dvanáctiletá Arianna trénovala hru na piano). Později se provdala za Johnnyho Rottena (zpěváka Sex Pistols), s kterým žije dodnes. Také byla manažerkou Arianniny kapely The Slits.
Pauline Murray: zpěvačka kapely Penetration, pojmenované podle písně Iggy Popa. Byla studentkou umění a v době založení kapely (1976) jí bylo 18 roků. Měla vynikající hlas, připomínající hlas Dolores O' Riordan, zpěvačky z The Cranberries. V roce 1977 hráli Penetration s Generation X (Billy Idols a spol.) v legendárním klubu Roxy v Londýně. Ještě téhož roku podepsala kapela smlouvu s Virgin Records. Po vydání dvou alb se kapela rozpadá a Pauline Murray zakládá kapelu The Invisible Girls. Potom se vydává na sólovou dráhu.
Blitzkrieg Bop: kapela ze severovýchodu Velké Británie, z okolí Middlesborough, měla ve své sestavě sólovou kytaristku Glorii. Vydali singl Let's Go, Gloria z kapely odešla a založila svou vlastní skupinu The Slaves, která však nikdy nekoncertovala. Gloria dostala práci a už se ke hraní nevrátila.
Beki Bondage: první zpěvačka legendární punkové kapely Vice Squad. Napsala snad jako první píseň o zneužívání zvířat k pokusům Humane, ale i v dalších svých textech se dotýká negativních věcí ve společnosti - třeba znásilnění. Kapela vydala dvě úspěšná alba No Cause For Concern a Stand Strong Stand Proud. V roce 1982 Beki z kapely odešla a založila svou vlastní skupinu Ligotage a potom The Bombshell. Na její místo přišla zpěvačka Lia, kapela podepsala smlouvu s firmou Anagram Records a vydala album Shot Away, které už není tak nabroušené jako předešlá alba. Před nějakou dobou kapela ohlásila comeback a odehrála šňůru koncertů, opět s Beki.
Lindsay: bubenice Oi! kapely Attak z New Mills u Manchesteru. Mimochodem je to sestra basáka Mackieho z vynikajících Blitz (těch, co hráli Oi!). Attak vydali v roce 1983 jediné album s názvem Zombies, ale můžeme je slyšet i na některých kompilacích (Oi! Oi! That's Yer Lot!, All Covered In Punk, A Country Fit For Heroes). Po vydání alba Zombies se kapela rozpadla. Hlas kytaristy, později i zpěváka kapely Attak, Garyho Basseta, můžeme slyšet i na albu Killing Dream od Blitz. Lindsay se v roce 1985 za Garyho provdala.
Deborah Harry: zpěvačka, textařka a nejblonïatějěší členka původně punkové kapely Blondie, kterou v roce 1973 založila spolu s Chrisem Steinem. Název kapely pochází z oslovení, kterým na Debbie volali řidiči kamiónů, když ještě pracovala jako servírka v podniku Max's Kansas City. Mimo jiné byla i modelkou časopisu Playboy. Blondie byli součástí rané americké punkové scény spolu s Patti Smith, Ramones, Talking Heads a dalšími, kteří ve svých začátcích koncertovali v newyorském klubu CBGB's (= Country, BlueGrass, Blues) Hillyho Crystala. Debbie Harry byla hlavní hvězdou kapely, na pódiu parodovala naivní blondýnky, nosila odvážné oblečky a divoce tančila. Začátkem roku 1981 vydala Debbie první sólové album. V roce 1984 se skupina Blondie rozpadla, ale Deborah Harry pokračovala v sólové dráze, někdy doprovázena skupinou The Jazz Passengers. Po dlouhé pauze se Blondie znovu dali dohromady v roce 1997 kvůli turné, o rok později vydali album No Exit a vyrazili odehrát další koncerty. Na pravděpodobně posledním albu, které nese název The Curse Of Blondie je mimo jiné píseň Hello Joe, věnovaná zemřelému zpěvákovi Ramones, Joeymu Ramoneovi.
Annabella Lwin: čtrnáctiletou zpěvačku kapely Bow Wow Wow objevil Malcolm McLaren v jedné londýnské čistírně. Annabella nebyla rodilá Angličanka, pocházela z Rangoonu v Barmě a neměla žádné předchozí hudební zkušenosti. Měla ale i přes svůj nízký věk poměr s McLarenem. Kapelu Bow Wow Wow, která spíš než punk produkovala hudbu indiánských kmenů, tvořili Annabelly ještě tři bývalí členové skupiny Adam And The Ants: David Barbarossa, Matthew Ashman a Leigh Gorman. Annabella si později nechala na hlavě vyholit číro, vystupovala v indiánských šatech a nechala se vyfotit polonahá na obal jednoho z alb kapely. Roku 1983 se skupina rozpadla, ale o čtrnáct let později se dali Annabella a Leigh Gorman znovu dohromady a spolu se dvěma dalšími hudebníky vyrazili na turné po Americe.
The Flowers Of Romance: tato kapela je spjata s mnoha slavnými punkovými osobnostmi. Původní členky tehdy ještě bezjmenné kapely, Jo Faull a Sarah Hall, byly přítelkyněmi Steva Jonese a Paula Cooka ze Sex Pistols a daly se dohromady s Viv Albertine a Palmolive z The Slits. Zpěvákem kapely (později údajně i saxofonistou!) byl Sid Vicious, který přišel s názvem The Flowers Of Romance. Autorem tohoto názvu je Johnny Rotten, který ho Sidovi navrhl pouze ironicky.
The Mo-Dettes: celodívčí kapela vznikla v roce 1979 v Anglii s původním názvem The Bomberettes. Z názvu Mo-Dettes by se dalo předpokládat, že se jednalo o mod kapelu, ale není tomu tak. Jejich hudba by se dala charakterizovat jako punk nebo pop-punk, srovnatelný s ranou tvorbaou kapel Raincoats nebo Slits. Basačka Mo-Dettes, Jane Crockford, nějakou dobu bydlela se Sidem Viciousem a s Johnnym Rottenem, kytaristka Kate Korus hrála dříve s The Slits a s The Raincoats. Ke konci osmdesátých let hrála Jane na bicí v kapele The Communards a později spolupracovala s Fun Boy Three a s Everything But The Girl. Zajímavost na závěr: Jane se později vdala za Woodyho (Daniela Woodgatea) z vynikající ska kapely Madness, nicméně jejich manželství nevydrželo.
Gymslips: další celodívčí banda z Anglie vznikla v roce 1982 a její hudba by se dala označit jako Oi! Jejich nejznámější album se jmenuje Rockin' With The Renees. Po rozpadu kapely v roce 1986 se bubenice a zpěvačka Karen Yarnell přidala nakrátko ke skupině Serious Drinking a později hrála s původní kytaristkou a zpěvačkou Gymslips, Paulou Richards (ex-The Deltones a Potato 5), ve skupině The Renees.
Známější kapely, kde hrály nebo hrají ženy:
Crass (dvě zpěvačky, UK), Nina Hagen (Německo), Stinky Toys (zpěvačka, Francie), Black Flag (basačka, USA), Patti Smith Group (zpěvačka, USA), Suzi Quatro (zpěvačka, USA), Talking Heads (basačka, USA), Plasmatics (zpěvačka, USA), Violators (skoro samé ženy, jeden chlap v sestavě, UK), L7 (celodívčí, USA), Distortion (bubenice, UK), Deadline (zpěvačka, UK), Chumbawamba (dvě zpěvačky, UK), Action Pact (UK), Partisans (UK), Rubella Ballet (UK), Lewd (USA), Devotchkas (USA), Distillers (USA), Total Chaos (USA), a stovky dalších.