/Oi!/ Historia Skinheads (nepřečteno)
Historia skinheads
V patdesiatych rokoch sa po prvykrat v povojnovej Velkej Británii objavil odlisný styl či kultura mladych ludí. V tej dobe prijala cast pracujúcej mladeze za svoju uniformu dlhe "eduardovske" plaste a uzke nohavice. Boli znami ako Teds (Teddy Boys). Boli oddani Rock´n´Rollu, cudne ucesani s opatkami a esickami dokladne napomadovanymi na cele. Spravali sa ako skupina oddelena od konvencneho zivota. Na pociatku sestdesiatych rokov boli nahradeni tzv. Mods a ich protikladmi "rockermi". Skinheads sa objavujú ako zvlastna skupina v roku 1967 vdaka ich odlisnému obleceniu a vyzoru, druhu hudby, ktoru maju radi a tvrdemu agresívnemu spravaniu. Pri vytvarani svojho vlastneho stylu prijali urcite znaky stylu Mods, skombinovali ho s castami pracovneho odevu a stali sa Skinheadmi. Styl Skinheads je elegantny, cisty a tvrdy. Je to precizna uniforma, ktora urcuje identitu. V pociatkoch roku 1964 clovek poznal Mods, ktori pripominali Skinheads tym, ze mali kratke ostrihane vlasy, nosili kosele znacky Ben Sherman, tricka Fred Perry a Levisky.
Mods sa nakoniec rozdelili do dvoch odlisnych skupin. Jedna skupina tzv. umelecki skolaci - modni mods vyvinuli sposob oblecenia, ktory stale viacej oslnoval zatial co druhá skupina tzv. tvrdi mods, alebo gang mods sa premenili na Skinheads. Fanaticke dodrziavanie detailov u Mods sa stalo dolezitou skutocnostou i u Skinheads.
Mladi ludia ktorí tento styl vytvorili zamenili jemne a trochu i zenské znaky modnych mods za oblek, ktorý mal viac suvislostí s ich povodom pracujúcej mladeze. Potrebovali odev, ktory sa neroztrha pri behu, ktorý zostane vyzehleny, uhladný a ktory je odlisny v dave. Tazka bunda, armadna zelen (kaki farba), tazke pracovne dzinsy, pracovna obuv a traky spånali tuto potrebu. Okované vysokr, nalestenr topánky (boty) sa stali preukazom identity a taktiez i urcitou zbranou - pokym neboli zakazané na futbalovych zapasoch.
Okrem oblecenia je i uces dolezitym indikátorom toho, kto ste a ku ktoremu kultu patrite. Teddy boys a Mods mali vlastnz odlisny uces. Tvrdi Mods zacali s kratko ostrihanymi vlasmi a v roku 1964 tento uces prevzali Skinheads, cim teda vzniklo ich meno, ktore si sami dali. Dlzka zostrihu je podmienená hrubkou zarazky na holiacom strojceku. Fuzy a "brady" boli na Skinheads vidiet velmi zriedka. Aj holenie bolo povinne a strnisko nebolo prijímane. Avsak niektorí Skinheads mali dlhe kotlety - bokombrady az ku spodnej celusti.
V zime 1969/1970 boli vlasy Skinheadov dlhsie, rozdelene cestickou a uhladene. Obleky sa nosili nielen vecer, ale i cez den. Vysoké boty boli nahradene polobotkami. Traky zmizli a nastalo vseobecne nosenie opaskov. Vysledný efekt pripomínal mods z rokov 1964/1965 s ich studentským vzhladom. Prednost mal elegantny zjav. Pouzivali sa taktiez aj dazdniky - doba "Suedeheads".
Tradicna cistota a ziadne zbytocne ozdoby - to stale platilo. V roku 1971 sa vlasy opat predlzili a siahali takmer ku golieru. Povodnym Skinheadom sa podobali malo, aj ked mali zretelne rovnaky povod. To bolo posledne stadium vyvoja kultu. Netrvalo dlho a na zaciatku roku 1972 "vymizli".
Návrat
Ale styl Skinheads nikdy vo vychodnom Londyne nezmizol. Na uliciach ich vsak v rokoch 1972-1976 nebolo moc vidiet. Dlhé horuce leto roku 1976 zaznamenalo vznik mimoriadne novej kultury - punku. Novi Skinheads pri svojom návrate zachovali najextremnejsie prvky stareho stylu a este ich rozsirili. Hlavy boli ostrihane dohola alebo kratke vlasy odfarbene. Niekedy bol vo vlasoch vyfarbeny napis Union Jack a pod. Vratili sa vysoke boty a traky. Nenosili sa obleky, objavilo sa rozne tetovanie, aj na tvári. Verejnost bola otravovana nacistickymi pozdravmi. Tlak verejnosti a teenagerov uz v podstate viedol k dohode s punkermi, ale tito skins vedeli, ze nikto nebude tolerovat ich svojvolne skupinove nasilie.
Skinheads vzbudzovali dojem takmer uniformovanej armady, kde utok na jednotlivca ma za nasledok nasilnu odpoved od ostatnych. Skinheads, ktori podporovali teds, boli tradicionalisti (Traditonal skinheads - Trads). Obnovili sa takmer presne ako byvali povodni Skinheads so svojou eleganciou, elitou pracujucej triedy a ich postojmi. Tito ludia nenavideli novych, plastickych Skinheads. V Londyne boli krcmy, ktorych klientela pozostavala z povodnych Skinheads vo veku nad 25 rokov a v ktorych nikto z "novych" Skinheadov nebol tolerovany.
Behom dalsich rokov ako by Skinheadsky styl nebol ani vidiet. Zatial co na punkerov je mozné narazit casto, Skinheadov stretnete zriedka. Snad je to tym, ze prevazna vacsina z nich pracuje a nejde im tolko o pozy. Avsak v Londyne a v britských mestach tento styl prakticky nikdy uplne nevymizol. Uniforma zostava - americká letecka bunda (Bomber Jacket vyrabana firmou Alpha Industries), ohrnute levisky a vysoke boty Dr. Martens. Je vsak nutne zdoraznit, ze taketo oblecenie je oblubene tiez u Britov, ktori nemaju so Skinheads nic spolocneho.
Vacsina Skinheadov je apoliticka. Problem, ktory nicil Skinheads nebol politicky, ale islo o nepriatelstvo fanusikov futbalovych klubov. A tak sa hnutie "Oi!" posudzovalo vzhladom k neziaducemu spravaniu mensiny. V tej dobe na scenu nastupuju neonacisti. Prevzali za svoje oblecenie styl skinheads, ale s pravym skinheadskym hnutim nemaju nic spolocne. K britskemu Narodnemu frontu sa hlasi jedine skupina Screwdriver.
Osemdesiate roky su charakteristicke prenasanim hnutia na kontinentalnu cast Europy. Ale je, nanestastie, dost casto redukovane len na futbalove nasilie a prejavy nacionalizmu v tych - ktorych krajinách. Europski Skinheads nedosahuju cistoty stylu svojich ostrovnych predchodcov a vzorov, rovnako tak ako punk a vsetky ostatne subkultury mladeze, ktoré ich kopirovali.
Ako kazde hnutie, tak aj toto sa rozstiepilo na mnoho prudov. Nazory sa roznia a mnohi si z nich stavaju zakon pre ostatnych. Z USA (N.Y.C.) v roku 1986 prichadzajú S.H.A.R.P. (skinheads proti rasovym predsudkom) ako odozva a vyrazný protest na neonacistov, fasistov a krajných nacionalistov a vracaju hnutie ku svojim povodnym korenom. Samozrejme to prinieslo i mnoho novych kapiel - Warzone, Agnostic Front a ine. Se ostro zamerane proti fasizmu, bystro politicky uvazuju a chodia samozrejme stylovo oblecení. Historiu hnutia majú doslova v malicku. Do Anglicka sa dostali cez speváka antifasistickej Oi! kapely The Opressed. S.H.A.R.P. skins sa nehlasia ani k lavici a ani k pravici.
Hudba Skinheads
Je tazke si predstavit kult mladeze bez vlastneho typu hudby. Hudba sluzi jednak k identifikácii a zjednoteniu clenov urcitej skupiny, jednak k zabave.
Teds (Teddy boys) mali rock´n´roll - nazývaný niektorymi americkymi duchovnými tiez diablovou hudbou. Mods mali soul a beatovou hudbu. Pre zacinajucich Skinheads bolo nutne ziskat svoju hudobnu identitu. Ucinili tak prijatim jamajskej hudby, ktoru cierni z juhovychodneho Londyna priviezli zo svojej domoviny. Tato hudba bola popularna medzi Rude boys. Na Jamajke vznikol novy hudobny styl odlisny od jazzovo - swingoveho rytmu a bluesovej hudby Severnej Ameriky. Tato hudba ma neustále sa opakujuci jednoduchy tep, charakteristický prizvukom na lahku dobu. Bola znama ako SKA a takisto ako reggae sa tato hudba hrala vacsinou reprodukovane, malokedy nazivo. Biela mladez sa pripojila k ciernym, ktori boli fanusikmi tejto hudby. Reggae bola hudbou chudobnych a utlacanych a jej namety boli získane v ghettach. Zivy, nervozny rytmus v reggae bol skinheadmi prijaty a neskor vznikli i povodne skinerske nahravky.
Niekde medzi dvoma frakciami sa objavili skupiny ako MADNESS, THE SPECIALS a THE SELECTER na doskach spolocnosti 2-Tone Music. Madness bola dobra tanecni skupina, ktora hrala stare ska a rocksteady. "Fuck art - let's dance" - to bolo nielen ich heslo, ale mozno najlepsí sposob, ako popisat pocity vacsiny tychto novych skupin. Bol to revival hudby ska. Obzvlast Madness mali spociatku velku navstevnost skinheads, ale hudobna kritika nedokazala zo svojich nazorov vylucit politiku. Vyzdvihla skutocnost, ze niektori skinheads na predstaveniach boli clenovia ultrapravicoveho Britskeho narodneho hnutia (B.N.P.) a oznacilo Madness za fasistov. Jedinou cestou, ako to napravit bolo vylucit ich fanusikov z radov skinheads, co aj urobili.
Odlisnou hudbou spociatku navratu, viacej punkovo orientovanou, predstavoval Jimmy Pursey a SHAM 69. Jeho vykriky "Skinheads su spat!" mu zaistili publikum z radov skinheads. Po vaznych problemoch na vystupeniach Sham 69 tiez odmietli svojich nasledovatelov.
Vyradeni skinheads venovali svoju priazen inym skupinam: Screwdriver (niekto tvrdi ze ano, niekto, ze nie), Cockney Rejects, Angelic Upstarts, Cock Sparrer. Tieto skupiny bud hrali, aj ked sa publikum mlatilo medzi sebou, alebo ako v pripade spevaka Bad Manners vyrazili medzi bijuce sa publikum a rozdelili dav sami.
O tejto tvrdej, rychlej a nemelodickej punkovej hudbe sa hovorilo, ze je hudbou skinheads. Hovorili jej "Oi!" hudba. Vzniklo velke mnozstvo kapiel ako BLITZ, ANGELIC UPSTARTS, COCKNEY REJECTS, COCK SPARRER, INFA RIOT, 4 SKINS, BUSINESS, SHAM 69, LAST RESORT, GONADS, SECTION 5 a casom mnoho a mnoho inych kapiel...
clanok je prebraty z
V patdesiatych rokoch sa po prvykrat v povojnovej Velkej Británii objavil odlisný styl či kultura mladych ludí. V tej dobe prijala cast pracujúcej mladeze za svoju uniformu dlhe "eduardovske" plaste a uzke nohavice. Boli znami ako Teds (Teddy Boys). Boli oddani Rock´n´Rollu, cudne ucesani s opatkami a esickami dokladne napomadovanymi na cele. Spravali sa ako skupina oddelena od konvencneho zivota. Na pociatku sestdesiatych rokov boli nahradeni tzv. Mods a ich protikladmi "rockermi". Skinheads sa objavujú ako zvlastna skupina v roku 1967 vdaka ich odlisnému obleceniu a vyzoru, druhu hudby, ktoru maju radi a tvrdemu agresívnemu spravaniu. Pri vytvarani svojho vlastneho stylu prijali urcite znaky stylu Mods, skombinovali ho s castami pracovneho odevu a stali sa Skinheadmi. Styl Skinheads je elegantny, cisty a tvrdy. Je to precizna uniforma, ktora urcuje identitu. V pociatkoch roku 1964 clovek poznal Mods, ktori pripominali Skinheads tym, ze mali kratke ostrihane vlasy, nosili kosele znacky Ben Sherman, tricka Fred Perry a Levisky.
Mods sa nakoniec rozdelili do dvoch odlisnych skupin. Jedna skupina tzv. umelecki skolaci - modni mods vyvinuli sposob oblecenia, ktory stale viacej oslnoval zatial co druhá skupina tzv. tvrdi mods, alebo gang mods sa premenili na Skinheads. Fanaticke dodrziavanie detailov u Mods sa stalo dolezitou skutocnostou i u Skinheads.
Mladi ludia ktorí tento styl vytvorili zamenili jemne a trochu i zenské znaky modnych mods za oblek, ktorý mal viac suvislostí s ich povodom pracujúcej mladeze. Potrebovali odev, ktory sa neroztrha pri behu, ktorý zostane vyzehleny, uhladný a ktory je odlisny v dave. Tazka bunda, armadna zelen (kaki farba), tazke pracovne dzinsy, pracovna obuv a traky spånali tuto potrebu. Okované vysokr, nalestenr topánky (boty) sa stali preukazom identity a taktiez i urcitou zbranou - pokym neboli zakazané na futbalovych zapasoch.
Okrem oblecenia je i uces dolezitym indikátorom toho, kto ste a ku ktoremu kultu patrite. Teddy boys a Mods mali vlastnz odlisny uces. Tvrdi Mods zacali s kratko ostrihanymi vlasmi a v roku 1964 tento uces prevzali Skinheads, cim teda vzniklo ich meno, ktore si sami dali. Dlzka zostrihu je podmienená hrubkou zarazky na holiacom strojceku. Fuzy a "brady" boli na Skinheads vidiet velmi zriedka. Aj holenie bolo povinne a strnisko nebolo prijímane. Avsak niektorí Skinheads mali dlhe kotlety - bokombrady az ku spodnej celusti.
V zime 1969/1970 boli vlasy Skinheadov dlhsie, rozdelene cestickou a uhladene. Obleky sa nosili nielen vecer, ale i cez den. Vysoké boty boli nahradene polobotkami. Traky zmizli a nastalo vseobecne nosenie opaskov. Vysledný efekt pripomínal mods z rokov 1964/1965 s ich studentským vzhladom. Prednost mal elegantny zjav. Pouzivali sa taktiez aj dazdniky - doba "Suedeheads".
Tradicna cistota a ziadne zbytocne ozdoby - to stale platilo. V roku 1971 sa vlasy opat predlzili a siahali takmer ku golieru. Povodnym Skinheadom sa podobali malo, aj ked mali zretelne rovnaky povod. To bolo posledne stadium vyvoja kultu. Netrvalo dlho a na zaciatku roku 1972 "vymizli".
Návrat
Ale styl Skinheads nikdy vo vychodnom Londyne nezmizol. Na uliciach ich vsak v rokoch 1972-1976 nebolo moc vidiet. Dlhé horuce leto roku 1976 zaznamenalo vznik mimoriadne novej kultury - punku. Novi Skinheads pri svojom návrate zachovali najextremnejsie prvky stareho stylu a este ich rozsirili. Hlavy boli ostrihane dohola alebo kratke vlasy odfarbene. Niekedy bol vo vlasoch vyfarbeny napis Union Jack a pod. Vratili sa vysoke boty a traky. Nenosili sa obleky, objavilo sa rozne tetovanie, aj na tvári. Verejnost bola otravovana nacistickymi pozdravmi. Tlak verejnosti a teenagerov uz v podstate viedol k dohode s punkermi, ale tito skins vedeli, ze nikto nebude tolerovat ich svojvolne skupinove nasilie.
Skinheads vzbudzovali dojem takmer uniformovanej armady, kde utok na jednotlivca ma za nasledok nasilnu odpoved od ostatnych. Skinheads, ktori podporovali teds, boli tradicionalisti (Traditonal skinheads - Trads). Obnovili sa takmer presne ako byvali povodni Skinheads so svojou eleganciou, elitou pracujucej triedy a ich postojmi. Tito ludia nenavideli novych, plastickych Skinheads. V Londyne boli krcmy, ktorych klientela pozostavala z povodnych Skinheads vo veku nad 25 rokov a v ktorych nikto z "novych" Skinheadov nebol tolerovany.
Behom dalsich rokov ako by Skinheadsky styl nebol ani vidiet. Zatial co na punkerov je mozné narazit casto, Skinheadov stretnete zriedka. Snad je to tym, ze prevazna vacsina z nich pracuje a nejde im tolko o pozy. Avsak v Londyne a v britských mestach tento styl prakticky nikdy uplne nevymizol. Uniforma zostava - americká letecka bunda (Bomber Jacket vyrabana firmou Alpha Industries), ohrnute levisky a vysoke boty Dr. Martens. Je vsak nutne zdoraznit, ze taketo oblecenie je oblubene tiez u Britov, ktori nemaju so Skinheads nic spolocneho.
Vacsina Skinheadov je apoliticka. Problem, ktory nicil Skinheads nebol politicky, ale islo o nepriatelstvo fanusikov futbalovych klubov. A tak sa hnutie "Oi!" posudzovalo vzhladom k neziaducemu spravaniu mensiny. V tej dobe na scenu nastupuju neonacisti. Prevzali za svoje oblecenie styl skinheads, ale s pravym skinheadskym hnutim nemaju nic spolocne. K britskemu Narodnemu frontu sa hlasi jedine skupina Screwdriver.
Osemdesiate roky su charakteristicke prenasanim hnutia na kontinentalnu cast Europy. Ale je, nanestastie, dost casto redukovane len na futbalove nasilie a prejavy nacionalizmu v tych - ktorych krajinách. Europski Skinheads nedosahuju cistoty stylu svojich ostrovnych predchodcov a vzorov, rovnako tak ako punk a vsetky ostatne subkultury mladeze, ktoré ich kopirovali.
Ako kazde hnutie, tak aj toto sa rozstiepilo na mnoho prudov. Nazory sa roznia a mnohi si z nich stavaju zakon pre ostatnych. Z USA (N.Y.C.) v roku 1986 prichadzajú S.H.A.R.P. (skinheads proti rasovym predsudkom) ako odozva a vyrazný protest na neonacistov, fasistov a krajných nacionalistov a vracaju hnutie ku svojim povodnym korenom. Samozrejme to prinieslo i mnoho novych kapiel - Warzone, Agnostic Front a ine. Se ostro zamerane proti fasizmu, bystro politicky uvazuju a chodia samozrejme stylovo oblecení. Historiu hnutia majú doslova v malicku. Do Anglicka sa dostali cez speváka antifasistickej Oi! kapely The Opressed. S.H.A.R.P. skins sa nehlasia ani k lavici a ani k pravici.
Hudba Skinheads
Je tazke si predstavit kult mladeze bez vlastneho typu hudby. Hudba sluzi jednak k identifikácii a zjednoteniu clenov urcitej skupiny, jednak k zabave.
Teds (Teddy boys) mali rock´n´roll - nazývaný niektorymi americkymi duchovnými tiez diablovou hudbou. Mods mali soul a beatovou hudbu. Pre zacinajucich Skinheads bolo nutne ziskat svoju hudobnu identitu. Ucinili tak prijatim jamajskej hudby, ktoru cierni z juhovychodneho Londyna priviezli zo svojej domoviny. Tato hudba bola popularna medzi Rude boys. Na Jamajke vznikol novy hudobny styl odlisny od jazzovo - swingoveho rytmu a bluesovej hudby Severnej Ameriky. Tato hudba ma neustále sa opakujuci jednoduchy tep, charakteristický prizvukom na lahku dobu. Bola znama ako SKA a takisto ako reggae sa tato hudba hrala vacsinou reprodukovane, malokedy nazivo. Biela mladez sa pripojila k ciernym, ktori boli fanusikmi tejto hudby. Reggae bola hudbou chudobnych a utlacanych a jej namety boli získane v ghettach. Zivy, nervozny rytmus v reggae bol skinheadmi prijaty a neskor vznikli i povodne skinerske nahravky.
Niekde medzi dvoma frakciami sa objavili skupiny ako MADNESS, THE SPECIALS a THE SELECTER na doskach spolocnosti 2-Tone Music. Madness bola dobra tanecni skupina, ktora hrala stare ska a rocksteady. "Fuck art - let's dance" - to bolo nielen ich heslo, ale mozno najlepsí sposob, ako popisat pocity vacsiny tychto novych skupin. Bol to revival hudby ska. Obzvlast Madness mali spociatku velku navstevnost skinheads, ale hudobna kritika nedokazala zo svojich nazorov vylucit politiku. Vyzdvihla skutocnost, ze niektori skinheads na predstaveniach boli clenovia ultrapravicoveho Britskeho narodneho hnutia (B.N.P.) a oznacilo Madness za fasistov. Jedinou cestou, ako to napravit bolo vylucit ich fanusikov z radov skinheads, co aj urobili.
Odlisnou hudbou spociatku navratu, viacej punkovo orientovanou, predstavoval Jimmy Pursey a SHAM 69. Jeho vykriky "Skinheads su spat!" mu zaistili publikum z radov skinheads. Po vaznych problemoch na vystupeniach Sham 69 tiez odmietli svojich nasledovatelov.
Vyradeni skinheads venovali svoju priazen inym skupinam: Screwdriver (niekto tvrdi ze ano, niekto, ze nie), Cockney Rejects, Angelic Upstarts, Cock Sparrer. Tieto skupiny bud hrali, aj ked sa publikum mlatilo medzi sebou, alebo ako v pripade spevaka Bad Manners vyrazili medzi bijuce sa publikum a rozdelili dav sami.
O tejto tvrdej, rychlej a nemelodickej punkovej hudbe sa hovorilo, ze je hudbou skinheads. Hovorili jej "Oi!" hudba. Vzniklo velke mnozstvo kapiel ako BLITZ, ANGELIC UPSTARTS, COCKNEY REJECTS, COCK SPARRER, INFA RIOT, 4 SKINS, BUSINESS, SHAM 69, LAST RESORT, GONADS, SECTION 5 a casom mnoho a mnoho inych kapiel...
clanok je prebraty z